Mikro Biyosistemler
Banner

MEMS

Mikro Elektromekanik Sistemler (MEMS), en genel anlamıyla mikrofabrikasyon tekniklerinin kullanılması ile minyatürize edilmiş mekanik & elektromekanik cihaz ve yapıların üretilmesini sağlayan bir teknolojidir. MEMS cihazlarının kritik fiziki ölçüleri bir mikronun oldukça altından başlayarak bir kaç milimetreye kadar çıkabilir. MEMS cihazları, hareketsiz parçalardan oluşan görece basit sistemler içerebileceği gibi, entegre mikroelektronik devreler ile kontrol edilen hareketli parçalı karmaşık elektromekanik sistemlerden de oluşabilir. MEMS’i tanımlamak için kullanılan terimler de dünyanın farklı bölgelerine göre değişiklik gösterir. Amerika Birleşik Devletleri’nde MEMS terimi kullanılırken, dünyanın diğer ülkelerinde “Mikrosistem Teknolojisi” ya da “Mikro-işlenmiş cihazlar” olarak adlandırılırlar. (www.mems-exchange.org’dan çevrilmiştir). 

Mikro-akışkan Teknolojisi

Mikro-akışkan teknolojisi genellikle mikrolitreden (10-6) pikolitreye (10-12) kadar olan hacim aralığındaki sıvıların/akışkanların en düşüğü 10-100 mikrometre boyutlarındaki akışkan kanal ağları içinde yönlendirilme ve kontrol edilme bilimi ve teknolojisidir. Gelişmekte olan bu disiplinin temelleri 1990’ların başında atılmış ve mikro ölçekli analitik kimyaya giderek artan rağbet ve mikroelektronik teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak o zamandan bu yana önemli bir gelişme göstermiştir. Mühendislik, fizik, kimya, biyokimya, nano teknoloji ve biyoteknolojinin kesiştiği multidisipliner bir alandır. Mikro-akışkan teknolojisi, numune ve kimyasal ajan tüketimini azaltması, deney sürelerini kısaltması ve bu işlemler için yapılan harcamaları düşürmesi nedeniyle, hem akademik alanda çalışan araştırmacılar hem de sanayide faaliyet gösterenler açısından cazip bir teknolojidir. Küçük hacimde örneklerin yeterliliği sayesinde mikro-akışkan teknolojisi, sadece birkaç santimetrekare büyüklüğündeki tek bir çipte bütün laboratuvar protokollerini bir ayara getirebildiklerinden, bilinen laboratuvar tekniklerine iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Mikro-akışkan biyoçiplerin üretilmesinin arkasında yatan ana fikir numune hazırlama, ön tedavi ve tespit işlemlerinin tek bir çiple entegrasyonudur. Mikro-akışkan sistemler kan hücresi ayrıştırılması, patojen/toksin belirleme, biyokimyasal ölçümler, kimyasal sentez, genetik analiz, ilaç taraması, elektrokromatografi, çip-üstü-organ gibi birçok medikal sanayi uygulamasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikro-akışkan biyoçipler silikon, cam ya da polimerik tabanlar (PDMS, PMMA vb.)  kullanılarak mikro-işleme teknikleriyle üretilebilir.

            

Takip Et

Ekibimize Katılın

Faaliyetlerimizi genişletiyoruz. Yenilikçilik tutkumuzu paylaşabileceğimiz ekip arkadaşları arıyoruz. Başvuru için özgeçmişinizi  info@mikrobiyo.com.tr adresine her zaman gönderebilirsiniz. 

Özgeçmişinizi Bırakın

İletişim

Mikro Biyosistemler Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Adres: ODTÜ Teknokent ODTÜ-MET Yerleşkesi
Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulvarı, No: 280-B, Ofis 10
06530, Çankaya, Ankara, Türkiye (Turkey)
Tel: +90 312 285 05 30