Mikro Biyosistemler
Banner
ODTÜ TEKNOKENT'in Kanserle Mücadelesine Avrupa'dan Yatırım Geldi

ODTÜ TEKNOKENT'in Kanserle Mücadelesine Avrupa'dan Yatırım Geldi

March 17, 2016

Türkiye'nin ilk teknokenti olan ODTÜ TEKNOKENT'te kurulan ve ODTÜ Mikro Elektronik Mekanik Sistemler (MEMS) Merkezi spin-off'u(akademisyenlerce kurulmuş bölüm) olan Mikro Biyosistemler A.Ş, Türkiye'nin ilk teknoloji transfer ve risk sermayesi fon yöneticisi DCP'den yatırım aldı. Yatırım kapsamında, Prof. Dr. Haluk Külah ve tez öğrencisi Dr. Ata Tuna Çiftlik tarafından geliştirilen ve ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi tarafından desteklenen iki buluş şirket bünyesinde ürüne dönüştürülecek.

ODTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Haluk Külah ve Prof. Dr. Tayfun Akın'ın girişimiyle,ODTÜ TEKNOKENT'te kurulan ve ODTÜ MEMS Merkezi spin-off'u olan Mikro Biyosistemler A.Ş., Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı kapsamındaAvrupa Yatırım Fonu ile Türkiye'nin önde gelen üniversite ve teknokentlerinin yatırımcı olması ile kurulan Türkiye'nin ilk teknoloji transfer ve risk sermayesi fonu DCP'den yatırım aldı. Sözkonusu yatırım ile, kanser araştırmalarında çığır açacak iki buluşun ticarileşmesi hedefleniyor.

Kemoterapinin yan etkileri azaltılabilir

Mikro Biyosistemler A.Ş. tarafından geliştirilecek olan çip-üstü-laboratuvar sistemlerinden ilki kanser tedavisinde ilaç dirençliliğinin erken safhada teşhisini sağlayarak kemoterapi sürecinin daha kısa ve etkin olmasını hedefliyor. Halihazırda kanser vakalarında kemoterapi sürecinde kullanılan ilaçlar, var olan yöntemlerin zahmetli ve pahalı olması nedeniyle, ilaç dirençliliği göz önüne alınmaksızın belirleniyor. Bu nedenle pek çok vakada ilaç dirençliliği geç farkedilerek terapide kullanılan ilaçlar aylar sonra değiştiriliyor. Bu yüzden tedavi süreleri uzayan hastalar, kemoterapinin yan etkilerine daha uzun süre maruz kalıyor. Şirket tarafından geliştirilecek mikroçip tabanlı sistem, hastaların ilaç direncini kanserin teşhis edildiği anda fark ediyor ve bu sayede doğru ilaç kullanımı şansının artırılmasını sağlıyor. Bu sistem sayesinde tedavi süreçlerinin kısalması, tedavinin başarı oranının artması ve kemoterapinin yan etkilerinin azaltılması bekleniyor.

Kanserde erken tanı adına önemli bir adım

Şirket tarafından geliştirilecek diğer sistemde ise kanda dolaşan tümör hücrelerinin tespiti ile kanser oluşumunun ve yayılma riskinin erken aşamada belirlenmesi hedefleniyor.

Mikro Biyosistemler tarafından geliştirilecek Kemoterapi Yönlendirme Sistemlerinin 2017 yılında, kanda dolaşan tümör hücrelerinin (Circulating Tumor Cells) tespitine yönelik Çip-Üstü Laboratuvar Sistemlerinin ise 2018 yılında pazara sunulması planlanıyor.

Follow us on Social Media

Join Our Team

We are constantly expanding our activities and searching for skilled talents that share our passion for innovation. You can always submit your CV to info@mikrobiyo.com.tr

Drop Your CV

Contact Us

Mikro Biyosistemler Inc.

Address: ODTÜ Teknokent ODTÜ-MET Yerleşkesi
Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulvarı, No: 280-B, Ofis 10
06530, Çankaya, Ankara, Türkiye (Turkey)
Phone: +90 312 285 05 30